DISTRICT OPERATING DIVISIONS

Division of Mission and Congregational Outreach [MaCO]

       Rev. John Beck, Sauk Rapids
       Rev. Tom Brinkley, Esko
       Rev. Matthew Canion, Willmar
       Rev. David Edge, Rice
       Rev. Kirk Douglas, New York Mills                       
       DCO Peter Keyes, Little Falls
       Rev. Brett Hartwig, Sabin
       Mr. Delano Meyer, Chokio
       Facilitator:  Rev. Jeffrey Lee

Division of Parish Life and Nurture [PLaN]

       Rev. Paul Dare, St. Cloud       
       Mr. Caleb Kunze, Lay Minister, St. Cloud
       Ms. Stacy Lung
       Mrs. Emily Sagissor, DCE, Moorhead
       Mrs. Ruth Woltmann, DCE, Hermantown
       Facilitator: Rev. Monte Meyer

COMMITTEES/COMMISSIONS/ CONJOINT POSITIONS

Gift Planning Counselor

             Mr. David Priebe

District Archivist

             Rev. John Beck, Sauk Rapids

Lutheran Witness Supplement Editor

             Rev. Philip Hoppe, Finlayson

Congregational Care Counselor

             Rev. George Sagissor, Clear Lake

Church Worker Care Coordinator

            Rev. Paul Cloeter, Sauk Rapids

District Reconcilers

            Rev. Walter Lehenbauer, Cloquet
             Rev. Tom Petersen, Garrison
             Mr. Ken Erlandson, Henning
             Mr. David Vik, Park Rapids
             Mr. Kurt Daudt, Zimmerman
                   [District Hearing Facilitator]

Committee on Congregational Constitutions & District Membership

             Rev. Ronald Carnicom, Hackensack, Chairman
             Mr. Tim Duin, Walker
             Mr. David Vik, Park Rapids
             Rev. Martin Mably, Elk River, Ex-officio

District ByLaw & Constitution Commission

             Rev. Greggory Coop, Baxter
             Mr. David Mowrey, Virginia
             Rev. Martin Mably, Elk River, Ex-officio

Synod District Life Coordinator

            Rev. Jason Wolter, Benson

Public Policy Advocate ‚Äď MNN/MNS

             Rev. Fredric Hinz, Gaylord, MN

MNN Public Policy Advisory Committee

             Rev. Jason Wolter, Benson                
             Mr. Gary Euren, Moorhead

 

Ministerial Health Commission

        Rev. Dan Abrahams, Detroit Lakes
        Rev. Paul Cloeter - Professional Care Coordinator
        Mrs. Barbara Hertling, St. Cloud
        Rev. John Knierim, Maple, WI
        Rev. Chris Lieske, Monticello
        Mrs. Bonnie Vrudny, Walker
        Facilitator:  Pres. Don Fondow

District PALS Coordinators

         Rev. & Mrs. Guy Roberts, Detroit Lakes

Parish Nurse Council

            Mary Scott, RN, Chairman
            Margaret Erickson, RN Arrowhead
            Genevieve Keranen, RN Park Region
            Darlene Pasche, RN Lake-Land
            Carla Scheffert. RN, Ex-officio

Seminary Interview Committee

             Rev. Jeff Lee, Facilitator
             Rev. Steven Benson, Brainerd
             Mrs. Patricia Koehler, Pequot Lakes
             Rev. Frank Milo, Pequot Lakes
             Mr. David Hietola, Baxter

Student Aid Conference Chairmen

             Park Region: Rev. Guy Roberts, Detroit Lakes
             Arrowhead:  Rev. Matthew Kohl, Cloquet
             Lake-Land:  Rev. Kevin Zellers, Jr., Swanville
             Facilitator:  Rev. Jeffrey Lee

LLL Pastoral Advisor

             Rev. Jason Wolter, Benson

LWML Pastoral Advisors

             Rev. Matthew Vrudny, Park Region
             Rev. Don Klatt, Lake-land Region
             Rev. Bruce Timm, Arrowhead Region
Crisis Team and Disaster Response /Lutheran Early Response Team - LERT
             Rev. Steve Breitbarth, Hibbing
             Rev. John Beck, Sauk Rapids

Minnesota North Standing Reinstatement Interview Committee for Commissioned Ministers

             Rev. Dr. Rick Hans, Brainerd
             Ms. Janna Kietzman, Walker
            Rev. Paul Koehler, Baxter

Investigative Team

             Rev. Steve Breitbarth, Hibbing
             Dorothy Hans, Brainerd
             David Mowrey, Virginia
             Bonnie Stohs, Perham

Operation Barnabas Coordinator

            vacant           

 

Pages